KariéraPráceZnáte svůj jedinečný talent?

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/11/guitar-94426-1280x853.jpg

Děláte, co vás baví a naplňuje? Je vaše práce koníčkem? Žijete skoro pohádku, protože vaše každodenní činnost, která vám přináší peníze, je pro vás zábavou? A může to tak mít každý?

Věřím, že ano. Pamatujete si animovaný seriál Byl jednou jeden život? Podobně jako buňky v lidském organismu i lidé se rodí s nějakou funkcí, talentem. A nemusíme být zrovna Zdeněk Pohlreich, Dušan Salfický nebo Lucka Bílá.

V češtině rozlišujeme různé druhy vrozených dispozic. Pro přehled uvádím (zdroj Wikipedie):

Vlohy jsou všechny zděděné a vrozené dispozice pro výkon v určité oblasti psychické činnosti – například hudební sluch.
Nadání je komplexnějším souborem, jedná se o mimořádně vyvinuté vlohy nebo souhrn specifických vloh. Např. hudební nadání. Schopnosti jsou vlohy rozvinuté výcvikem, vzděláním, zkušeností. Netrénovaná hudební vloha může zůstat nerozvinutá – latentní.
Talent je mimořádně rozvinutá úroveň schopností. Můžeme rozlišovat matematický talent, hudební talent, manuální talent – mimořádnou zručnost – např. pro neurochirurgii či hodinářství, výtvarný talent např. pro sochařství či malířství, talent organizační, talent pro práci s lidmi – tedy učitelský či vůdcovský talent, dále talent pohybový pro balet či mimořádné sportovní výkony např. ve fotbalu či atletice.
Genialita je pak mimořádná míra určitého talentu, že vysoce převyšuje všechny ostatní a vede k vytvoření vynikajících děl či výkonů, které se výrazně zapíší do historie.

Pro účely tohoto článku zůstanu u termínu talent.

Naše talenty se poprvé nejvíce projevují mezi 7-14 rokem života.

Když jsou vhodně podpořeny a rozvíjeny, zdokonalujeme se v činnosti, která nám je blízká, která nás nabíjí, při které zapomínáme na čas a která nějakým způsobem naplňuje naši duši. Když tuto činnost v dospělosti děláme tak, aby přinášela prospěch i ostatním lidem, můžeme si být jistí, že žijeme své poslání. Děláme to, pro co jsme se narodili. Radostně plníme svoji „funkci“. Poptávka po našich službách bývá  zaručena a my jsme tak nějak přirozeně šťastní, naplnění a sví.

Když se svým talentům naopak nevěnujeme, často někdy v průběhu života zjistíme, že z nějakého důvodu nejsme spokojení. Že nám něco chybí. Že potřebujeme něco jinak a vlastně si nejsme jistí co. V tu chvíli může pomoci kariérový koučink nebo jiný druh kariérového poradenství, který pomůže odhalit naše talenty, vlohy a nadání a nasměrovat naši kariéru novým, uspokojujícím a radostným směrem.

Někdo se najde v hudbě, jiný v počítačích a někdo ve sběru starožitností.

Já jsem si jako malá hrála ve starém dřevníku u babičky na zahradě. Do staré zažloutlé kuchařky jsem psala jsem různá kouzla :). Také jsem psala básně a deník. Zkrátka jsem ráda psala. A jak to souvisí s mou prací dnes? Psaní a předávání příběhů a pozitivních, motivujících prohlášení lidem, je teď mou prací. Kouzla na denním pořádku.

Znám paní, která se jako malá účastnila průzkumů starých půd a jejich pokladů se svou tetou a byla z toho nadšená. Dnes vlastní bazar a nikdy by prý neměnila.

Někdo je duší obchodník a prodá cokoliv v jakémkoliv oboru. Jiný má naprosto jedinečný organizační smysl a dokáže ho využít, při jakékoliv činnosti. Někdo je bavič od narození a jiný vynálezce introvert. Moderátor rádia dostane do vínku dar výřečnosti a příjemného hlasu. Zatímco řidiči autobusu a náklaďáků sdílejí vášeň k řízení a zřejmě potřebu svobody :). Někdo může být „multitalentní“ a věnovat se více oborům.

Na světě existuje bezpočet činností, které nám lidem přináší radost, naplnění a uspokojení. A zároveň přináší užitek lidem ostatním. Někdy skupinám jindy široké části společnosti.

Nezáleží na tom, jak velké máte publikum nebo jak velkou síť odběratelů svých produktů či služeb.

Důležité je, abyste se přitom, co děláte, cítili na svém místě.

Abyste cítili radost a touhu pokračovat. I kdybyste na účtě měli milion a další čtyři na cestě :).

Toužíte odhalit své poslání? Svůj talent? Svoje předpoklady? Srovnejte si své hodnoty se svými potřebami a svým talentem a určitě Vám vyjde průsečík.

Jsem tu pro Vás a Vaši spokojenou cestu životem.

 

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.