DětiRodičovstvíCitáty, které by vaše děti měly slyšet

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/10/cropped-1824713.jpg

Opakovaně. Usnadní jim život a vás ho mohou změnit.

Může vám citát změnit život? Něčí věta? Pár moudrých slov? Mně ano. Tak třeba i vám.

Vždy jsem měla ráda citáty. Moje mamka si je vystřihovala z novin a časopisů a lepila je do sešitu s tvrdými, modrými deskami. Mám ten sešit stále v knihovně. I ten druhý, s černými, do kterého je ručně psala. Krásný citát mě vždycky všude zaujal. Moudrost shrnutá do jednoduchých vět a prohlášení mě ani po letech nepřestává překvapovat a dojímat. A co že bychom to tedy měly číst svým dětem?

1. „Všechno se zdá nemožné, dokud to neuděláš!“

(Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a bojovník za svobodu)

To nemůžu zvládnout, to nedokážu… Znáte to? Mnohokrát se mi v životě stalo, že mi některé povinnosti nebo úkoly připadaly nad moje síly. Nechtěla jsem na ně ani myslet. Odkládala jsem je. Měla jsem z nich strach. Jenže když si na to něco – cokoli nakonec troufnete, zjistíte většinou, že to tak hrozné nebylo. A ten pocit, který se ve vás rozlije, když se odhodláte a uděláte to, je k nezaplacení. Moje dcera podle toho už žije a když někdy zaváhá, ráda jí tímto citátem podpořím. A bonus na závěr: Úspěšní lidé mají jedno tajemství – dělají to, čeho se nejvíc bojí, jako první! Ráno. Celý den pak už chodí s lehkostí.

2. „Najdi něco, pro co zahoříš vášní, a zůstaň tomu věrný!“

(Julia Child, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů, nositelka francouzského Řádu čestné legie)

Baví Tě to? Prostě to dělej. Ať je to cokoliv. Když u toho máš úsměv na tváři a nejde s tím přestat, pokračuj. A dej do toho všechno.  Ať je to vaření – jako v případě Julie – tancování, malování či sbírání citátů. Nejen, že z toho máš radost a tzv. „svítíš“, ale nevíš, komu a jak tím jednou někomu obohatíš život. Koho inspiruješ. Jedna paní, kterou znám, jako malá se svou tetou ráda vymetala půdy starých domů. Teď vlastní bazar nejrůznějších pokladů na hlavní třídě mého rodného města. A prý by nikdy neměnila. Všichni bychom měli mít „něco“, co nás k smrti baví. Co můžeme dělat každý den a nikdy nás to neomrzí. Něco, co nás nakopává, inspiruje, obohacuje, vzrušuje. Terezka doma tančí od rána do večera, když k tomu má prostor. Tatínek se občas diví, k čemu to jako je. A ona bez váhání odvětí, že jí to nabíjí. A to je přesně to, co to dělat má. 🙂

3. „Vydej se s důvěrou za svými sny a žij životem, který sis představoval…“

(Henry David Thoreau, americký filozof a básník)

Chce to kus odvahy a trpělivosti. Houževnatost a odolnost. Disciplínu. Za to pak dostaneme odměnu. Úžasné pocity. Když totiž člověk doopravdy chce, dokáže všechno na světě. Cokoliv si lidská mysl dokáže představit, to dokáže i uskutečnit. Znáte to. Věřím, že moje dcera svůj bude žít život, který si již teď představuje. Já sama si své představy z dětství příliš nepamatuji. Vím, že je brzy zastínily pochyby o mně samé. O to víc svoje dítě podporuji v tom, že cokoliv jen si představí a bude doopravdy chtít, to dokáže.

4. „Čímkoli jsi, buď v tom nejlepší!“

(Abraham Lincoln, 16. americký prezident v letech 1861 až 1865)

Ano, ano, ano. Zlepšuj se, zdokonaluj, a všechno ostatní se tak nějak samo přihodí. Nemůžeš stagnovat. Kde není růst, tam je konec. Tam, kde je růst, je expanze, radost a zázraky. Čím víc energie investuješ, tím víc se Ti jí vrátí. Zůstaň u toho, co Tě baví a buď v tom nejlepší. Budeš tak neustále obohacovat sebe i svět A svět pak zase Tebe.

5. „Nebojím se žádné bouřky, protože mě učí, jak řídit svou loď!“

(Louisa May Alcott, americká spisovatelka, proslavil ji zejména román Malé ženy)

Každá životní situace, každý karambol, problém nebo kopanec je darem, poučením a zdrojem dalšího osobního růstu. Bez bouřky není zkušeného kormidelníka. Měly jsme s dcerou už příležitost projít si mnoha bouřkami a nakonec to vždycky dobře dopadlo a vyšly jsme z nich obě silnější. Často i dojaté a někdy šťastné, na jaký „ostrov“,  nás ta bouřka „vykopla“ :). Teď naposledy změna školy v páté třídě. Jsme obě nadšené. Jasně, přišla s tím další výzva. Ale to rozmanité „moře“ je tak vzrušující, že snad ty bouřky někdy i vítáme :).

6. „Naučil jsem se, že odvaha neznamená absenci strachu, ale vítězství nad ním. Statečný člověk není ten, který se nebojí, ale ten, kdo svůj strach překoná.“

(Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a bojovník za svobodu)

Nelsonem jsem začala, Nelsonem také skončím. Kolikrát se vám nechtělo zvednout telefon? Báli jste se reakce člověka na druhé straně drátu. Kdo z vás se kdy bál dojít k zubaři? Nebo prostě jen říct někomu něco do očí. A tak jste radši mlčeli a nebo si něco vymysleli. Strach je naprosto přirozená obranná reakce, ale ne vždy je prospěšná. Nehoní nás zrovna tygr ani nestojíme tváří v tvář příslušníku cizího kmene, který na nás míří svým kopím. V jedné americké verzi pohádky Popelka, říká maminka Popelce těsně před svým odchodem na onen svět: „Buď odvážná a laskavá.“ Ta slova mi od té doby, kdy jsem je z plátna letního kina slyšela, zůstala v hlavě a předávám je dál. Terezka už to zná. Třeba obohatí i vaše děti a vás….

S láskou, V.

 

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.