LáskaVztahyKdyž není tak pozorný jako dřív

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/12/neni-tak-pozorny.jpg
Nepanikař! Aneb, co by každá žena a dívka měla vědět o mužích, ale nikdo nás to neučí.

Zamiluje se, hoří a potom ochladne. Jak to?

Ve skutečnosti potřebuje muž ve vztahu projít pěti fázemi, než Vás začne brát jako nedílnou součást svého života. Jako součást sebe sama a tudíž někoho, pro koho tady je kdykoliv a jehož potřeby jsou stejně důležité jako ty jeho.
Většinou vztah zamrzne nebo končí ve fázi třetí. A do fáze, kdy po fázi ochladnutí znovu zahoří – tentokrát jinak – navždy, se nedostane.
Aby se muž dokázal ženě zcela oddat a vytvořit vztah, po kterém většina žen touží. Tedy stabilní vztah, ve kterém se jeden na druhého můžete spolehnout a v němž si navzájem komunikujete a naplňujete svoje potřeby, potřebuje projít nejen fází emočního spojení, ale i fází intelektuálního „testování“.

Než se vám muž zcela oddá, potřebuje s vámi zažít víc než romantické vzplanutí.

Jeho slova o tom, jak hluboce vás miluje a nechce bez vás žít mohou být ve fázi emočního zaplavení návyková a takřka nezpochybnitelná a vězte, že nic nepředstírá, on sám je o nich přesvědčen. Děje se to v době, kdy do vás na začátku vztahu projektuje všechny své nejkrásnější představy a cokoliv v tom období uděláte, je pro něho báječné, výjimečné a úžasné. Nemůže si pomoct chtít s vámi být víc a víc, dotýkat se vás všude a říkat vám všechno, co je tak příjemné slyšet.
Pak se ale stane něco, co vám přestane dávat smysl. Jeho pozornost a něha vůči vám ochladne. Přestane chodit včas nebo reagovat na smsky okamžitě. Dá přednost pivu s kamarády nebo večeru na rybách před romantickou večeří s vámi.
Proč?

Protože mužský organismus jednoduše není vybaven na dlouhodobou, emoční aktivitu.

Jeho tělo zaplavené adrenalinem z Vašeho dobývání a z úžasných prožitků s vámi potřebuje zkrátka pauzu. Mozek to zastaví. Je to biologicky dané. A zcela normální a přirozené. Chemické látky, které ovládly jeho tělo a způsobily, že se určitý čas soustředil téměř výhradně na vás, způsobily, že jeho organismus fungoval jinak než normálně. Naplno. Jako by „jel“ na kokainu. V rámci zachování zdraví se produkce hormonů v určité fázi omezí. A když se chemická rovnováha obnoví, vypadá to, jako by kouzlo lásky vyprchalo. Jako by zmizelo okouzlení a nadšení.
Jenomže my to nevíme, je to pro nás šok, vadí nám tom a většina žen začíná v této fázi panikařit. Říkat si, že je něco špatně. Začináme to „řešit“. Některé si řeknou, že je něco špatně s nimi, jiné že s partnerem a další, že se vztahem.
Ale není dámy.

Ve třetí fázi si muž potřebuje odpočinout.

Nesnažte se prosím nic napravovat. Ani hledat chybu u sebe či u něho. Na místo výčitek a vyžadování pozornosti mu dejte prostor a klid. A zůstaňte sama sebou. Buďte tam pro něho, ale netolerujte jeho „braní vás za jistou“. Mějte sama sebe ráda a nastavte své hranice. Když se vám jeho jednání nelíbí, řekněte jen: v téhle situaci se necítím dobře. A stáhněte se. Žádné výčitky.
On si díky tomu ověří, že nejste jenom atraktivní ale přesune se do svého intelektuálního centra, aby si ověřil, že jste ta pravá na celý život.
Když nebudete hysterčit u upozorňovat na to, že je něco špatně. Ale vědomě ho necháte dýchat.
Když  nastavíte svoje hranice bez scén a výčitek, způsobem – tohle se mi nelíbí, promluvme si o tom později. Naučíte ho, že si sama sebe vážíte a nehodláte sebe ani jeho zaplétat do bludných kolotočů nikam vedoucích řečí.

Když mu zároveň dáte zájem a porozumění, tam kde on sám pro sebe ho možná postrádá

Způsobem – řekni mi víc. (BEZ nevyžádaných rad, o které nestojí a které mu jen snižují sebedůvěru), přesune se muž, který se s vámi nyní cítí přijatý, pochopený a v bezpečí do fáze závazku, ve kterém dojde k tomu, že si už život bez vás nebude umět představit a každé další – líbí se mi a nelíbí se mi, bude brát jako bernou minci pro to, co udělat, aby vás potěšil.

Udělá vše pro to, aby vás potěšil.

Chcete-li vědět více, čtěte už brzy nový článek – Pět fází mužského bondingu

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.