LáskaManželstvíNezařazenéVztahy10 znaků, že jste v „jednostranném“ vztahu

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/12/romantic-1934223_1280.jpg
Vztahy jsou jednou z nejúžasnějších zkušeností v životě. Šťastné vztahy by měly být naplněné láskou, péčí, zábavou, sdílením, štěstím. Nicméně, abyste ve vztahu prožívali tyto „věci“, je potřeba aby do něj investovali oba zúčastnění.
Pokud zjistíte, že děláte mnohem víc než váš partner nebo nejste pro svého partnera na prvním místě, může to být jasný důkaz toho, že jste se ocitli v jednostranném vztahu.
Můžete vnímat, že váš vztah se stal jednostranným ve chvíli, kdy si všimnete změn v chování partnera v komunikaci, řeči těla a jeho jednání. Může to být velmi zraňující a bolestivé vidět, jak sami investujete do vztahu mnohem více než váš partner a že on se už vůbec nesnaží.
Někdy může být přítel nebo přítelkyně jednoduše příliš zaměstnána prací nebo jen nemá čas vkládat do vztahu tolik snahy jako dříve, nicméně také se může stát, že jim na vztahu přestalo záležet a vztah se nyní stal jednostranným. Zde jsou znaky, podle kterých můžete určit, že jste v jednostranném vztahu.

1. Zřídka vás kontaktují

Pokud čekáte dny nebo týdny než se vám ozvou, je to jasný znak toho, že ztratili o vztah zájem a mají jiné priority. Pokud vám přítel nebo přítelkyně nikdy nepíší nebo zřídka odpovídají na vaše zprávy, není pro ně evidentně důležité udržovat s vámi kontakt. Pokud to nejste vy, kdo udržuje kontakt, mohou přejít celé dny, aniž byste o nich slyšeli. Taktéž, pokud odpovídají jedním slovem nebo pouze pár větami v každé konverzaci, pravděpodobně se přestali snažit o komunikaci s vámi a je jasné, že jste jediní, komu na vztahu záleží.

2. Když je kontaktujete, máte pocit, jako byste je obtěžovali

Poslali jste jim zprávy a oni neodpověděli nebo jen velmi stručně. Chcete pokračovat v konverzaci, tak jim napíšete znovu, ale máte pocit, jako by je to jen obtěžovalo. Neměli byste se cítit na obtíž tím, že chcete udržovat konverzaci s partnerem. Chvíli se snažíte je nekontaktovat, abyste se necítil na obtíž. Ale měli byste se cítit uvolnění a mít možnost mluvit s partnerem o čemkoliv.

3. Nejsou nadšení ze společného plánování

Pokud jste jediní, kdo dělá plány a organizuje věci, je to hlavní znak toho, že jste v jednostranném vztahu. Pokud váš partner není nadšený, když vás vidí a když plánujete společné aktivity, váš vztah není funkční. Oba byste měli být stejně nadšení, když se vidíte a oba byste měli vyvjíjet stejnou snahu plánovat společný čas.

4. Preferují práci nebo stýkání se s přáteli před časem s vámi

Pokud dávají přednost všemu kromě vás, včetně práce, přátel a společenského života, potom se nesnaží udělat z vás svoji prioritu. Všichni musíme pracovat a živit se, ale pokud si partner volí pracovat přesčas a dává větší váhu svému příjmu před časem stráveným s vámi, potom to pro vás není emocionálně spravedlivé a měli byste to partnerovi říct.
Pokud upřednostňuje setkání s přáteli, a nechává vás čekat, aniž by sdílel, kde je,  co dělá a proč není s vámi. Pokud ho baví trávit čas s přáteli místo aby ho trávil s vámi, jste jednoznačně v jednostranném vztahu a měli byste svou situaci co nejdříve přehodnotit.

5. Neustále se o vztah strachujete

Neustále cítíte napětí ohledně svého vztahu a máte potřebu mluvit o tom s partnerem. A přemýšlíte o tom, jestli by nebylo lepší vztah ukončit. Neustále se vám honí hlavou, že ten vztah nefunguje, že jsou vzdálení a zda byste se neměli rozejít.

Vztah by měl být plný šťastných myšlenek a nadšení. Ne starostí a emočního stresu. Pokud vás váš vztah extrémě stresuje a rozčiluje, potom pro vás váš partner není ten pravý.

6. Úplně se o vás přestali starat

Pokud se váš vztah stal jednostranným, je možné, že se partner nebo partnerka kompletně přestali zajímat a starat. Což může být velmi bolestivé uvědomění.  Ale pokud to tak je, měli byste se jich zeptat, zda chtějí, aby váš vztah fungoval. Pokud se nestarají o vaše štěstí nebo váš pocit cítit se milován, zasloužíte si vztah s někým, kdo se o vás bude starat stejně tak jako vy o něho. Ne někoho, koho bude obtěžovat vám napsat nebo zavolat.

7. Berou vás jako samozřejmost

Pokud nedělají plány, nesnaží se být s vámi a neobtěžují se vás kontaktovat, pravděpodobně počítají s tím, že vy zůstanete a smíříte se s tím, jak to je. Myslí si, že jim to bude procházet, aniž by do vztahu vložili nějaké úsilí. Proto je velmi důležité, abyste s nimi svoje obavy sdíleli a dali jim vědět, že nebudete jen tak čekat na to, že se s vámi spojí, až se jim to bude hodit.

Zacházejí s vámi spíš jako s kamarádem, který jejich jednání snáší. Pokud vás váš přítel nebo přítelkyně považuje za samozřejmost, řekněte jim přesně, jak se cítíte, a že pokud bude tento stav pokračovat, riskují, že vás ztratí.

8. Cítíte se být jejich povinností
Na místo touhy po tom trávit čas s vámi, se zdá, že s vámi tráví čas jen proto, že musí. Že cítí povinnost s vámi být, jen proto, abyste byli šťastní. Oba partneři ve vztahu by měli být nadšení z toho, že jsou spolu. Ani jeden by neměl mít pocit, že je to „fuška“, práce, povinnost trávit s druhým svůj čas. Měli byste pro sebe navzájem být prioritou, ne povinností.

9. Nezajímá je váš život

Neptají se vás na nic ohledně vašeho života, na to, co děláte, na čem pracujete. Nezajímají je důležité aspekty vašeho života včetně vaší práce, rodiny a přátel. V podstatě nevědí o ničem, co se ve vašem životě právě odehrává. Vy se jich ptáte na to, co se v jejich životě děje a projevujete zájem, ale oni vám to zřídka oplatí.
To může znamenat, že pro ně nejste dost důležití na to, aby se zajímali a starali o menší nebo větší záležitosti vašeho života a je to jasný znak toho, že váš vztah je jednostranný. Vaše druhá polovina by se měla zajímat o váš každodenní život a o vše, co děláte.

10. Nejsou tu pro vás a vaše pocity

Nechcete jim volat, když jste měli špatný den nebo vám není dobře. Máte pocit, že tu nejsou přístupní tomu vám naslouchat. A že s nimi nemůžete sdílet svoje problémy ze strachu, že celá situace povede jen k jejich mrztosti a také jejich nezájmu vám pomoci. Máte dojem, že vaše problémy by pro ně byly jen přítěží a skončíte tak, že si je  necháváte pro sebe.
Pokud se nebudete cítit příjemně při komunikaci s partnerem, povede to k pocitu osamění ve vztahu. Nebudete cítit podporu. Vy děláte věci navíc, aby se oni cítili šťastní, zatímco oni pro vás to samé nedělají.

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.