DepreseKvalita životaŠtěstíVýznam sociálních vztahů, přátelství

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2022/05/nju-550x367-1.jpg

Mnoho mých klientů opomíjí a zanedbává význam přátelství a sociálních kontaktů v životě. Ani já jsem v době svého „ne-rozkvětu“ a velkého úpadku nebyla výjimkou. Necítila jsem potřebu se s lidmi stýkat a v podstatě jsem k tomu měla odpor. Necítila jsem se dost dobrá. Nechtěla jsem v „neveselé náladě“ nikomu na oči. A také jsem tak nějak věděla, že mi nikdo neporozumí. Nebyla jsem otevřená a netušila, jak důležité pro mou duši a mé celkové prospívání toto „socializování se“ ve skutečnosti je :).

VĚDOMÉ PĚSTOVÁNÍ PŘÁTELSKÝCH KONTAKTŮ VÝRAZNĚ ZLEPŠUJE KVALITU ŽIVOTA!

Pojďme se podívat na hlavní benefity přátelských vztahů. Následující prohlášení si můžete přečíst nahlas několikrát za sebou. Můžete si je zapsat do svého deníku. Můžete si je nahrát na diktafon a občas si je připomenout touto mluvenou formou.

  1. Přátelé mě rozesmívají.

    A drží tak energii „nahoře“. Čím lépe nám je, tím lépe nám je :). Zní to možná zvláštně, ale tak to je. Dobrá nálada přitahuje další a další dobrou náladu. A ano, přátelé jsou nebo by mohli být hned po rodině obrovským zdrojem zábavy, radosti, smíchu a porozumění. Nejen při hře volejbalu nebo na pivu po turnaji. Nejen na Pernštýnském náměstí, kde při večeři zní zvonivý smích. Ale i tehdy, když vám v životě opravdu není dobře. Týden plný bolesti, slz, opravdu nepříjemných pocitů a co udělal jeden z mých přátel? Co dvě hodiny mi zavolal a řekl nějaký vtip. Odlehčoval situaci, jak se dalo. Odváděl mé myšlenky. V tu dobu to bylo to nejlepší, co mohl udělat, protože rozebírat celou situaci by opravdu ničemu nepomohlo. Jsem mu vděčná za jeho sílu a odhodlání nenechat mě v temné díře :)(zvedat moji energii), dát najevo zájem a starost a zároveň mě svým humorem pozvedat tam, kde jsem sama nebyla schopna se nadlehčit ani na lokty.

  2. Přátelé mi pomáhají uvědomovat si mé silné stránky a slabosti.

    Tím, že mě ocení a nebo vidím, že jsem tam, kde oni ještě ne, roste má sebedůvěra a sebehodnota. Tím, že vidím, že jsou dál, vnímám své slabiny a pomáhají mi růst. Překonávat překážky a znovu zvyšovat svou sebehodnotu. Nakopat si zadek a říct: Tak jo, jdu do toho též! Kde jinde než ve společnosti si uvědomujeme, že čelíme podobným výzvám jako ostatní? Kde jinde než s přáteli otevřeně sdílíme a můžeme sami sebe uvidět jako schopné. Můžeme druhým poradit a vnímat svoje přednosti, protože jsme již prožili a zvládli něco, co ostatní teprve čeká. Kde jinde se na sebe můžeme podívat očima někoho jiného. Kde jinde poznáváme, jak jsou lidé rozmanití a že naše jedinečné kvality jsou vítané a obohacují společnost. Vidíme to na úsměvech, reakcích, na zájmu ostatních. Kde jinde nám někdo upřímně otevře své nitro a my si dovolíme přiznat sami sobě i své vlastní stíny. A následně se rozhodnout na nich pracovat? Kde jinde vnímáme svou potřebnost, své zkušenosti jako úžasné a obohacující. Kde jinde než tam, kde slyšíme, jak to mají ostatní?

  3. Přátelé mě inspirují.

Ukazují mi, co všechno je možné. Povzbuzují mě k výkonu. Když mi kamarádka řekne, že zrovna uklidila celý dům, vyzkoušela dceru z dějepisu, češtiny a angličtiny a uvařila výborný oběd pro celou rodinu, ve dvě odpoledne, kdy já udělala třetinu z toho, o čem mluví ona,  může mě to buď naštvat nebo zvednout ze židle. Když mi kamarád zavolá, že je na výletě, že ujel 30 km na kole a viděl krásy Českého ráje, můžu mu buď závidět nebo říct: „Týýý jo, jedu taky!“ Pojďme se spojovat a inspirovat. Kamarádka doporučí knihu, jiná skvělou kavárnu či restauraci. Další báječný párový seminář. Inspirace je jako svěží vánek, nový dech. Spire – latinsky dýchat. Inspire – vdechnout, nadchnout, povzbudit, podnítit. Tedy přispět k růstu – jedné ze základních duchovních potřeb člověka. Která v důsledku vede k naplnění :).

4. Přátelé mi pomáhají vnímat svoji hodnotu, srovnat si myšlenky a v klidu se rozhodnout.

Ne vždycky je některý z členů rodiny naladěn a připraven být oporou při těžkém rozhodnutí. Ne vždy je někdo „doma“ připraven nás vyslechnout. Ne vždy nás doma čeká ocenění, po kterém toužíme. Přátelé vás vyslechnou, přijmou a ocení i tehdy, když doma vládne bezvětří až bouřková mračna :). Kdy by vás někdo nejradši ukamenoval. Přítel je někdo, kdo tu stojí, stále vás vnímá a nehodnotí. A Vy máte možnost se v přijetí „vykřičet“, vymluvit, srovnat si myšlenky a rozhodnout se, kterým směrem jít.

Že je to těžké najít v dnešní době pravé přátelství?
Buďte přítelem a budete mít přátele.
Lidé přichází a odchází. Obohacujeme se navzájem.
Někdo s námi jde jen kousek cesty, jiný velmi dlouhý kus.
Nic není povinné. Není žádné – MĚLO BY TO TAK A TAK BÝT.

Život plyne jako řeka. Je to zábavné a dobrodružné a je přece skvělé mít na řece parťáky 😉

Pěstujme proto přátelství, i když si myslíme, že na vše vystačíme sami. Zajímejme se a bude o nás „zajímáno“ :). Podporujeme a pomáhejme svým přátelům a oni rádi pomohou nám. Budeme se cítit SPOJENÍ, UŽITEČNÍ, HODNOTNÍ hodnotní a zároveň budeme růst. Přátelství je často opomíjená oblast života, která je zdrojem VYSOKÝCH VIBRACÍ. POCITŮ, DÍKY NIMŽ JSME V ŽIVOTĚ NA VLNĚ ;). A to pro to, že naplňuje důležité potřeby – významu, lásky, spojení, rozmanitosti i jistoty (můžeme se spolehnout), růstu a přispívání.
No není to přátelství báječné? 🥰

„Ne nedostatek lásky, ale nedostatek přátelství zaviňuje nešťastná manželství.“ —  Friedrich Nietzsche německý filozof, spisovatel 1844 – 1900
„Smích není špatný začátek přátelství a je jeho nejlepším koncem.“ —  Oscar Wilde, kniha Obraz Doriana Graye
„Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád.“ —  Elbert Hubbard americký spisovatel, nakladatel, výtvarník a filozof 1856 – 1915

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.