LáskaManželstvíNezařazenéVztahyZamilovaní i po dvaceti letech

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/11/holding-hands-1149411_1920-1280x854.jpg

Stav zamilování bývá přirovnáván ke stavu pod vlivem na omamných látkách. Co kdyby jste si dávali místo heroinu jiný koktejl?

Co kdyby láska nezevšedněla?

Je možné cítit se zamilovaný i po dvaceti třech letech manželství. Je. Průzkumy to dokazují. Specialistka na „vědu lásky“ Helen Fischer, která se zabývá partnerskými vztahy v kombinaci s neurovědou vyzpovídala 1100 párů. Mimo jiné byli tázáni, zda by si po 23 letech znovu vzali téhož člověka.

81 % párů studie by si i po dvaceti letech manželství řeklo ANO

A jaké je tedy tajemství šťastného, dlouholetého partnerství? Možná budete překvapeni, že bude chybět slovo komunikace.

Helen, která studuje mozek a jeho reakce na lásku, doporučuje:

Udržujte tři základní systémy pro páření a reprodukci aktivní

 1. Mějte sex –  UDRŽUJTE SEXUÁLNÍ APETIT

  Nemáte-li čas na sex, udělejte si ho. Pravidelně. Čím více sexu budete mít, tím více ho budete chtít. Zvýšený testosteron způsobí další chuť na sex. Mazlením zase způsobí, že se vyplaví oxytocin a budete se cítit spojení. Jakékoliv dráždění genitálií vyplavuje dopamin a udržuje pocit romantické lásky. Sex a mluvení o sexu je také součástí.

 2. Dělejte nové věci – UDRŽUJTE POCIT ROMANTICKÉ LÁSKY

  Jděte do jiné restaurace, ptejte se na nové věci,  jeďte na kole místo autem. Čtěte jeden druhému v posteli. Pozvěte nové přátele na večeři. Pusťte si nečekanou hudbu v ložnici. Rozmanitost, nové podněty a překvapení nemusí být nic zásadního nebo namáhavého. Jen buďte otevřeni novinkám a uvítejte je. Čím víc si na to zvyknete, tím se to stane obvyklejším. Novinky udržují pocity intenzivní, romantické lásky. Co je nové, to vzrušuje a obohacuje. Podněcuje nervový systém. Vyvolává zájem, smích. V krvi se tvoří dopamin a další hormony navozující pocit skvělé nálady.

 3. Dotýkejte se – UDRŽUJTE POCIT HLUBOKÉHO SPOJENÍ

  Časté a pravidelné doteky navozují pocity hluboká oddanosti a spojení. Usínejte spolu. Přinejmenším takto začněte. Dotýkejte se často, pořád, vědomě. Nejrychlejší cesta, jak se spojit mentálně a psychicky, je dotknout se. Položte partnerovi u společné večeře nohu na nohu. Namasírujte mu ramena, když sedí u počítače. Polibte partnerku pokaždé, když přijdete z práce domů nebo když budete odcházet. Přiviňte ji k sobě, když se bavíte na ulici s přáteli. Usínejte v objetí. Držte se za ruce, kdykoliv máte příležitost. Pohlaďte ho po vlasech a polibte, až vás příště někam doveze autem a potom pro vás přijede. Zkrátka se vraťte k době zamilovanosti, jen to teď udělejte vědomě.

Tým Helen Fischer dále zkoumal mozkové části manželských párů z výzkumu a zjistil, že šťastné páry mají zvýšenou aktivitu a více vyvinutá tři centra mozku.

Šťastné páry mají po delším vztahu více vyvinutá tři centra mozku.

 1. Centrum empatie (schopnost vcítit se do druhých). Dá se naučit? 
 2. Centrum kontroly vlastních emocí. Chcete-li zjistit, jak ho posílit, čtete zde: Jak ovládat emoce.
 3. Centrum pozitivních iluzí – schopnost přehlížet, co se mi nelíbí a zaměřovat se na to, co se mi líbí.

Shrnutí:
Říkat si denně pár „hezkých věcí“ má kromě sbližujícího efektu za následek snížení cholesterolu a kortizolu v krvi.
Podporu imunitního systému a to nejen partnera, ale i vašeho. Vědomě kontrolovat vlastní emoce a soustředit se na to pozitivní, čím vás partner okouzluje a v čem ho obdivujete. Co je na něm roztomilého a k čemu vzhlížíte…. A občas mu/jí to řekněte.

JSME STVOŘENI K TOMU MILOVAT.

Být někým hluboce milován dává člověku sílu. Někoho hluboce milovat vám dává odvahu.

Jeden z nejvýznamnějších čínských filozofů Lao-c´ připomíná, že láska dává člověku v životě sílu a pocit, že zvládne vše. A nejde jen o lásku mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi.

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.