LáskaManželstvíNezařazenéVztahyNecítíte se milovaná, milovaný?

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2021/02/1868962-1280x853.jpg

A přitom Vás má rád? Na rukou by Vás nosil mít nějakou hmotu svalů navíc a přesto něco chybí? Slovem se zmíníte o nové poličce a večer visí na Vámi daném místě?
Nebo to není až tak „žhavé“, k nošení na rukou má daleko, ale tak nějak mu/jí nemáte co vytknout. A stejně….. něco schází?

Řeknu Vám, co to je. Je to něco, co je pro Vás důležité a možná jste o tom nikdy nepřemýšlel/a. Nebo jste o tom slyšela, ale dosud jste tomu nepřikládala velkou váhu.
A možná, že o tom dobře víte, jenom si o to neříkáte.

MILÁ SLOVA, OCENĚNÍ, UZNÁNÍ? VÍCE SPOLEČNÉHO ČASU? NĚJAKÝ DÁREK, PŘEKVAPENÍ, POZORNOST? FYZICKÝ DOTEK, OBJETÍ, POLIBEK, MASÁŽ (i mimo ložnici)? A NEBO POMOC, PÉČE, NÁKUP, UKLIZENÝ BYT?

Jak už jsem řekla, možná jste o jazycích lásky slyšeli a možná je to pro Vás nové. Pro ilustraci pár příkladů.

Když se zlobíte, jste smutná, naštvaná. Pomůže Vám víc dotek, objetí, pohlazení. A nebo když bude uklizený byt a nákup v lednici?
Když máte radost a chcete ji někomu udělat také? Obejmete ho? Nebo mu něco koupíte? Nebo řeknete, jak je úžasný a jak to kamarádce sluší?
Když chcete někoho potěšit, pozvete ho do kina či na výlet, napíšete mu milou zprávu nebo mu něco koupíte?

Jazyky lásky jsou specifické projevy citu a náklonnosti.

Které rádi dostáváme a rádi dáváme.

Po dvaceti letech práce se klienty (páry) je definoval Gary Chapman a měnil jimi lidem životy.

Pokud chceme, aby náš partner (nebo partnerka) lásku cítili, musíme ji projevit způsobem, který pro ně bude srozumitelný. (G. Chapman)


Já jsem s úžasem po dvaceti letech zjistila, že mamka mě nesmírně milovala. Starala se o mě i bratra pečlivě. Velice nadprůměrně. Měli jsme hojnost všeho. Jenomže já chtěla být hlazená a mazlená a slyšet, jak jsem úžasná a skvělá. Na to však nebyl tak moc čas a hlavně „stejná krev“ – nebo-li v tomto smyslu stejný jazyk lásky. Po letech se mi totéž stalo s přítelem. On jazyk lásky skutky služby – nákupy za dveřmi, auto vždy k dispozici, opravit cokoliv – bohužel slova ocenění ze rtů jen těžko vypustil.

Když jsem naštvaná, smutná, zlobím se a dcera za mnou přijde a začne mě hladit po vlasech, masírovat mi ramena. Najednou se mi uleví a předu. A držela bych celý den :). Cítím její lásku, uvolním se. Cítím se milovaná a přijatá. Nejdůležitější sociální potřeba je naplněna a všechno jde pak tak nějak snáz. Napětí zmizí.

Kdyby mi ale dala pomeranč nebo dort nebo mi chtěla pomoc uklidit myčku, tak by to takové nebylo. Proč? Jak to? Milovala by mě stejně. Ale způsob, jakým by dala lásku najevo, by neměl takový vliv.

Takže jaký je Váš primární a sekundární jazyk lásky? A cítíte se milovaní nebo strádáte? Stačí si uvědomit a buď požádat a nebo k sobě najít někoho lépe kompatibilního.

Kniha Pět jazyků lásky ke stažení zdarma na www.ulozto.cz zde. 
Online bez stahování zde.
Jazyky lásky v kostce ve stručném článku zde.

JAZYK OCENĚNÍ, UJIŠTĚNÍ.
JAZYK SKUTKY SLUŽBY. PÉČE. ČINY.
JAZYK LÁSKY DARY.
JAZYK LÁSKY POZORNOST – TRÁVENÍ ČASU SPOLU.
JAZYK LÁSKY FYZICKÝ DOTEK.

Většinu z nás může stát nemalé úsilí naučit se mluvit jazykem partnera. Najděte si chvíli vyhodnotit, co dělá partnerovi radost ze všeho nejvíc a na tyto činnosti se zkuste soustředit.

 

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.