LáskaManželstvíNezařazenéVztahyPět jazyků lásky – naděje pro Váš vztah

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2021/02/1868962-1280x853.jpg

Četla jsem v životě spoustu knih o vztazích. Pět jazyků lásky byla jedna z těch, které zásadně ovlivnily mé vztahy jejich a vnímání. A to nejen s muži, ač s těmi nejvíce!

Jazyky lásky jsou specifické projevy citu a náklonnosti.

Které rádi dostáváme a rádi dáváme.

Po dvaceti letech práce se klienty (páry) je definoval Gary Chapman a měnil jimi lidem životy.

Pokud chceme, aby náš partner (nebo partnerka) lásku cítili, musíme ji projevit způsobem, který pro ně bude srozumitelný. (G. Chapman)

Já jsem s úžasem po dvaceti letech zjistila, že mamka mě nesmírně milovala. Starala se o mě i bratra pečlivě. Velice nadprůměrně. Měli jsme hojnost všeho. Jenomže já chtěla být hlazená a mazlená a slyšet, jak jsem úžasná a skvělá. Na to však nebyl tak moc čas a hlavně „stejná krev“ – nebo-li v tomto smyslu stejný jazyk lásky. Po letech se mi něco podobného stalo s přítelem. On jazyk lásky skutky služby – nákupy za dveřmi, auto vždy k dispozici, opravil cokoliv, aniž bych musela žádat. Bylo to úžasné a přesto, pocitu blízkosti a vzájemnosti to ve mně vzbuzovalo jen málo. Potřebovala jsem dotek a slova lásky.

Když jsem naštvaná, smutná, zlobím se a dcera za mnou přijde a začne mě hladit po vlasech, masírovat mi ramena. Najednou se mi uleví a předu. A držela bych celý den :). Cítím její lásku, uvolním se. Cítím se milovaná a přijatá. Nejdůležitější sociální potřeba je naplněna a všechno jde pak tak nějak snáz. Napětí zmizí.

Kdyby mi ale dala pomeranč nebo dort nebo mi chtěla pomoc uklidit myčku, tak by to takové nebylo. Proč? Jak to? Milovala by mě stejně. Ale způsob, jakým by dala lásku najevo, by neměl takový vliv.

Takže jaký je Váš primární a sekundární jazyk lásky? A cítíte se milovaní nebo strádáte? Stačí si uvědomit a buď požádat a nebo k sobě najít někoho lépe kompatibilního.

Kniha Pět jazyků lásky ke stažení zdarma na www.ulozto.cz zde. 
Online bez stahování zde.
Jazyky lásky v kostce ve stručném článku zde.
Shrnutí s obrázky zde.

JAZYK OCENĚNÍ, UJIŠTĚNÍ.
JAZYK SKUTKY SLUŽBY. PÉČE. ČINY.
JAZYK LÁSKY DARY.
JAZYK LÁSKY POZORNOST – TRÁVENÍ ČASU SPOLU.
JAZYK LÁSKY FYZICKÝ DOTEK.

Většinu z nás může stát nemalé úsilí naučit se mluvit jazykem partnera. Najděte si chvíli vyhodnotit, co dělá partnerovi radost ze všeho nejvíc a na tyto činnosti se zkuste soustředit.

 

Zkuste si odpovědět na následující otázky

Když máte radost a chcete ji někomu udělat také? Obejmete ho? Nebo mu něco koupíte? Nebo řeknete, jak je úžasný a jak to kamarádce sluší?
Když Vám je smutno, potěší vás víc objetí. Nebo káva s kamarádkou? A nebo že si sama něco hezkého koupíte?
Když chcete někoho potěšit, pozvete ho do kina či na výlet, napíšete mu milou zprávu nebo mu něco koupíte?

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.