https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2021/01/JESKYNE-1280x857.jpg

Problém být sám sebou vždy a všude?

Říkat věci narovinu každému?
Strach z odmítnutí, nepochopení?
Strach z nepříjemné reakce druhého?

JAK PŘIROZENÉ ŽE?
 

Nikdo nechce být odmítnut. Vyloučen.

V jeskyni jsme dřív spolu sedávali kolem ohně, závislí na pomoci jeden druhého. Vyloučení z kmene by často znamenalo smrt. A to my doopravdy nechceme. Tak radši mlčíme. A chráníme se před pocitem viny, ponížení, nesouhlasu. Před reakcí ostatních. Strach říct druhým pravdu do očí a skončit nepochopení a odsouzení před jeskyní, je počátek toho, co nám tak často brání ve štěstí. V tom být sami sebou za všech okolností.
 

JENŽE – teď už nám nehrozí, že nás sežere tygr nebo že umřeme zimou nebo hlady.

Ani, že nás někdo jednoduše zabije, když mu nebudeme po chuti. Ano, společnost se vyvíjí :). Náš 2 miliony let starý mozek už pomaleji. Stále nás chrání hlavně před nebezpečím.

A PŘESTO se tak bojíme být sví. Žít v pravdě. Proč?

Protože je v nás zakódována potřeba spojení. Protože nechceme stát sami proti davu. Ani proti zlobě či výčitkám jednoho člověka. Pořád chceme být součástí. Cítit se milovaní, přijatí, cenění, takoví, jací jsme. Chceme, aby nám bylo přitakáno. Jsme s matkou spojení pupeční šňůrou ještě před narozením a odpojit se by znamenalo smrt. Sounáležitost je zkrátka jedna z našich hlavních, emocionálních potřeb.

Chceme se cítit součástí.

CO S TÍM?
1. Uvědomit si, že to, že s námi někdo nebude souhlasit, neznamená, že nás nemá rád. Jenom má jiný názor, který si vytvořil na základě svých jedinečných zkušeností a informací, které obdržel. Zajímejte se.
2. Respektovat svoje názory, stát za nimi. Čím více budete respektovat sami sebe, tím více Vás budou respektovat ostatní. (Náčelník kmene rozhodoval. Vyslechl si ostatní, ale nakonec rozhodl sám nehledě na ty, kteří nesouhlasili).
3. Respektovat názory ostatních. Být ochoten je vyslechnout a třeba se nechat i inspirovat.
4. Uvědomit si, že zůstat někdy se svou pravdou sám, vyžaduje sice odvahu, ale přináší často velké odměny.
5. Když budete sví, bude Vám dobře. A ostatní si toho všimnou. Stanete se inspirací pro druhé a budete přitahovat nové lidi a nové, skvělé příležitosti. 

Vyjdi z jeskyně.

Říkej narovinu, co cítíš, co si myslíš a co chceš. A přestaň se bát, že skončíš sám. Udělej pro pochopení obou stran všechno a když k pochopení nedojde, jdi s čistou hlavou, rovnými zády a úsměvem na rtech ven. Čeká Tě svoboda.

Jak být sám sebou a přitom „v bezpečí“?

A naplnit své potřeby co nejdříve? Změnou komunikace. Máme k dispozici úplně jinou slovní zásobu. (Stačí si ji osvojit)
Můžeme vyjádřit, co cítíme, myslíme si a potřebujeme tak, že nám ostatní budou se zájmem naslouchat, i když to nebude v souladu s jejich potřebou. A nakonec nám ještě vyjdou vstříc. Místo, aby nás chtěli vzteky rozkrájet. Nebo nás potrestali tichou výčitkou. Protože to, co jsme udělali, se přece nedělá. A oni to rozhodně od nás nečekali.

A když se naše nové já – které je odvážné a laskavé, přece jen setká s odporem a nepochopením. Máme vždy možnost volby.

Znovu ohnout hřbet a nebo zůstat vzpřímení.

Mimochodem, kolikrát Vám potlačení sebe sama v životě pomohlo?

Být sám sebou přináší svobodu, uvolnění, sebedůvěru a často naplnění. Obohacující přátelské vztahy, nové příležitosti. Když jste sví a uvolnění, vyzařujete energii, kterou do svého života přitahujete podobné lidi. Je vám příjemně a dějí se vám příjemné věci. A čím více příjemného se vám děje, tím více víry a důvěry máte v to, že se budou dít další. Jste vděční a pozitivně naladění…

A kdyby tohle všechno nestačilo, vzpomeňte na přísloví – Chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se chovali oni k Tobě.

Chtěli byste trávit čas s někým, kdo se bojí říct, co si myslí?

Nebo s někým, kdo je svůj?
Chcete-li zdokonalit svoji slovní zásobu a naučit se vyjadřovat SVÉ PRAVÉ JÁ bezpečně – doporučuji místo kurzu JAK DRUHÉHO PŘESVĚDČIT

KURZ, JAK DRUHÉMU I SOBĚ NASLOUCHAT A POROZUMĚT.

Aneb nenásilná komunikace v praxi.

 

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.