DepreseDušePráce s emocemiŠkola potřeb a pocitůZdravíJá? Já jsem spokojená, znám totiž svoje potřeby

Chcete se cítit spokojení a šťastní?
Chcete mít naplněné svoje potřeby?
A víte, které máte?

Jedna ze zásadních změn v mém životě se odehrála, když jsem začala mít jasno.

Když jsem přestala být ze svých neustálých pocitů nespokojenosti a marnosti zmatená. Když jsem se je naučila pojmenovat (seznam negativních pocitů ke stažení ZDE a pozitivních ZDE) a pochopila, odkud se berou. Proč se cítím tak někdy tak mizerně, jak se cítím. A jindy tak nabitě a povzneseně. Jaké jsou zkrátka mé potřeby.

Jak se cítíte, když máte hlad? Jste podráždění? Nesoustředění? Neklidní?  (já někdy nemůžu s kručícím břichem spát :D). A co, když vám je zima? Nepohodlně? Nespokojeně a netrpělivě? (Bože, ať už jsem doma a v ruce mám teplý čaj)

Potřeby svého těla jako dospělí většinou známe. Jsme schopní je vnímat a naplnit. A hned se cítit líp.

Ale často nemáme povědomí o tom, že naše podráždění, neklid, strach,  frustrace nebo napětí, může být důsledkem úplně jiných nenaplněných potřeb. Nebo je při nejmenším neumíme pojmenovat.

Většina z nás zná pyramidu potřeb pana Masslowa nebo o ní alespoň slyšela. Ale kdo tohle používá v praxi?

Když jsem zjistila, že existují kromě potřeb, ale i sociální, emocionální, duchovní… a že ty potřeby mají své názvy :D, byl to pro mě objev století. Nový slovníček českého jazyka, nová složka v mém mozku s názvem potřeby, která se v mé mluvě začala objevovat čím dál častěji.
O čem že to mluvím?
Představte si, že máte hlad. Co uděláte? Najíte se. Potřeba sytosti a dobití energie uspokojena.
Představte si, že vám je zima. Obléknete se. Potřeba tepla a pohodlí naplněna.

Představte si, že vás čeká pohovor do nové práce. Cítíte úzkost, napětí, podráždění? Jste nervózní. Potřeba předvídatelnosti, jistoty, bezpečí není naplněna.

Když si nejsme vědomi svých potřeb a necháme svůj organismus v zahlcení emocí, co se děje? Někomu velmi snadno vynadáme. Věci nám padají z ruky. Nesoustředíme se, jak bychom chtěli. Břicho stažené. Tvář bez úsměvu. Nervozita a strach zůstává. Kdežto, když pocit a potřebu pojmenujeme, stanou se dvě prospěšné věci:

1. Zapojíme prefrontální kortex. Tudíž se dostaneme ze zahlcené „ještěrky“ – plazího mozku, který reaguje útokem, útěkem nebo zamrznutím.
2. Máme příležitost vymyslet, jak bychom mohli zmíněnou potřebu předvídatelnosti naplnit. Možná si něco dalšího o firmě zjistit. Lépe se na pohovor připravit. Vrátit se ke starším zkušenostem z pohovorů. Fyzicky a mentálně se naladit.

Co pomůže v takovou chvíli, když vaše nervozita není o ledničce, o kusu chleba ani o svetru?

(někdo to kusem dortu krátkodobě vyřeší a někdo jiný cigaretou, alkoholem či hraním počítačových her. A někdo jiný gamblingem… atd)
O čem to teda je?
Která potřeba v tu chvíli není naplněna?
Má mě dost rád? Zůstane se mnou navždycky? Potřeba stability, bezpečí a jistoty? Potřebovala bych se nějak ujistit.
Pracuju, pracuju, starám se o rodinu, od rána do večera samá povinnost. Kde mám stále brát energii? Nemůžu ani chvíli zastavit. A přitom jsem tak podrážděná a unavená. Potřeba odpočinku, harmonie, relaxace, rovnováhy?
Cítím se zmatená. Fakt nevím, jak se rozhodnout, které rozhodnutí je správné?Potřeba jasnosti.
Pořád se toho kolem tolik děje. Tak bych si přála klid a chvíli ticha, samoty? Potřeba klidu?
Celý týden jsem doma s miminkem. Jo jasně, teď se nepředřu, ale chybí mi lidské slovo, spojení…Potřeba duchovního společenství, přátelství, komunikace?
Každý ode mě něco potřebuje. Šéf, partnerka, děti. Měl bych vše zvládnout a být nad věcí. Ale kdo slyší a vnímá mě? Potřeba být viděn, slyšen, potřeba podpory?
Seznam potřeb ke stažení A NEJLÉPE I VYTIŠNĚNÍ 🙂 ZDE

Člověk má rozmanité potřeby. Už víte, jaké máte?

Když se ve svých potřebách těžko vyznáme, když zkrátka nemáme jasno. A svou žízeň  hasíme chlebem, pak žijeme dlouhodobě nespokojeně. Opakují se nám dokola tytéž situace a zmatek se stupňuje. Kam se vlastně posouvám? Vždyť tohle už tu bylo.
ŠTĚSTÍ = PROGRES, jak říká Tony Robbins.
Když nemáme naplněné potřeby, tak nemůžeme růst. Kytka bez slunce, vody, vzduchu, hlíny, hnojiva, jen těžko poroste a pokvete.

Vyznat se ve svých primárních potřebách a konstruktivně a vytrvale je naplňovat, je cesta k vnitřnímu klidu a harmonii.

Stejně jako víme, že si pravidelně potřebujeme čistit zuby, aby byly čisté a v našich ústech bylo příjemně, můžeme také vědět, že potřebujeme například denně procházku nebo kontakt s někým, kdo nám rozumí. Nebo cítit nějaký posun v tom, co děláme, tedy růst.
Když máte jasno ve svých potřebách a pravidelně si je naplňujete, pak ustojíte jakoukoliv bouřku nebo uragán. A žádné dění v okolí vás nemůže v tu chvíli rozhodit – nebo aspoň ne na dlouho ;).
Někdy máme nenaplněných potřeb víc a křičí jedna přes druhou. Těžko se vyznat.

Chcete se zorientovat se ve svých potřebách. Naučit se je pojmenovat?

Napište mi, co Vás teď nejvíc stresuje a já Vám pošlu nápovědu 😉

by Věra Nekvindová

Koučka, lektorka a terapeutka specializující se na vztahy, zdraví a osobní rozvoj. 14 let zkušeností a práce s klienty. Ve volném čase sport, cestování, vzdělávání. Pracovní motto: "Trápení se změní, když změníte úhel pohledu. Hledejte ve všem to dobré a to dobré naleznete."