DepreseDušePráce s emocemiŠkola potřeb a pocitůZdravíJá? Já jsem spokojená, znám totiž svoje potřeby

https://www.veranekvindova.cz/wp-content/uploads/2020/10/rozvoj-osobnosti-upravene.jpg

Chcete se cítit spokojení a šťastní?
Chcete mít naplněné svoje potřeby?
A víte, které máte?

Jedna ze zásadních změn v mém životě se odehrála, když jsem začala mít jasno.

Když jsem přestala být ze svých neustálých pocitů nespokojenosti a marnosti zmatená. Když jsem se je naučila pojmenovat (seznam negativních pocitů ke stažení ZDE a pozitivních ZDE) a pochopila, odkud se berou. Proč se cítím tak někdy tak mizerně, jak se cítím. A jindy tak nabitě a povzneseně. Jaké jsou zkrátka mé potřeby.

Jak se cítíte, když máte hlad? Jste podráždění? Nesoustředění? Neklidní?  (já někdy nemůžu s kručícím břichem spát :D). A co, když vám je zima? Nepohodlně? Nespokojeně a netrpělivě? (Bože, ať už jsem doma a v ruce mám teplý čaj)

Potřeby svého těla jako dospělí většinou dobře známe. Jsme schopní je vnímat a naplnit. A hned se cítit líp.

Jako děti jsme ale o jejich vlivu takové povědomí neměli. Že fyzické nepohodlí vedlo k podrážděnosti, neklidu atd… nám jasné nebylo. Řekli nám to rodiče (Jsi podrážděný – nemáš náhodou hlad miláčku?) nebo jsme se to naučili časem.
Jako dospělí teď často nemáme povědomí o tom, že naše podráždění, neklid, strach,  frustrace nebo napětí, může být důsledkem úplně jiných nenaplněných potřeb. Někdy se stane, že neumíme pojmenovat ani své pocity, natož se vyznat v potřebách.

Většina z nás zná pyramidu potřeb pana Masslowa nebo o ní alespoň slyšela. Ale kdo tohle používá v praxi?

Když jsem zjistila, že existují kromě potřeb, ale i sociální, emocionální, duchovní… a že ty potřeby mají své názvy :D, byl to pro mě objev století. Nový slovníček českého jazyka, nová složka v mém mozku s názvem potřeby, která se v mé mluvě začala objevovat čím dál častěji.
O čem že to mluvím?
Představte si, že máte hlad. Co uděláte? Najíte se. Potřeba sytosti a dobití energie uspokojena.
Představte si, že vám je zima. Obléknete se. Potřeba tepla a pohodlí naplněna.
Představte si, že cítíte úzkost, napětí, podráždění? Co uděláte? Ha! Někomu vynadáte. Věci vám padají z ruky. Práce na počítači se nedaří tak, jak byste chtěli. Břicho stažené. Tvář bez úsměvu. Nervozita a strach z něčeho nemizí. Zůstává. Potřeba…. jaká to sakra potřeba…... zůstává nenaplněna?

Co pomůže v takovou chvíli, když vaše nervozita není o ledničce, o kusu chleba ani o svetru?

(někdo to kusem dortu krátkodobě vyřeší a někdo jiný cigaretou, alkoholem či hraním počítačových her. A někdo jiný gamblingem… atd)
O čem to teda je?
Která potřeba v tu chvíli není naplněna?
Potřeba stability, bezpečí a jistoty? Má mě dost rád? Zůstane se mnou navždycky? Musím se stále snažit, aby nebylo zle? Potřebovala bych se nějak ujistit.
Potřeba odpočinku, harmonie, relaxace? Musím pořád dělat, abych užila rodinu. Nemůžu ani chvíli zastavit. A přitom jsem tak podrážděná a unavená.
Potřeba jasnosti. Cítím se zmatená. Fakt nevím, jak se rozhodnout, které rozhodnutí je správné?
Potřeba klidu? Pořád se toho kolem tolik děje. Tak bych si přála klid a chvíli ticha, samoty?
Potřeba duchovního společenství, přátelství? Celý týden jsem doma s miminkem. Jo jasně, teď se nepředřu, ale chybí mi lidské slovo, spojení…
Potřeba být viděn, slyšen, potřeba porozumění? – Každý ode mě něco potřebuje. Šéf, partnerka, děti. Měl bych vše zvládnout a být nad věcí. Ale kdo slyší a vnímá mě?
A nebo třeba potřeba rovnováhy – pracuju, pracuju, starám se o rodinu, od rána do večera samá povinnost. Kde mám stále brát energii?
Seznam potřeb ke stažení A NEJLÉPE I VYTIŠNĚNÍ 🙂 ZDE

Člověk má rozmanité potřeby. Už víte, jaké máte?

Když se ve svých potřebách těžko vyznáme, když zkrátka nemáme jasno. A svou žízeň  hasíme chlebem, pak žijeme dlouhodobě nespokojeně. Opakují se nám dokola tytéž situace a zmatek se stupňuje. Kam se vlastně posouvám? Vždyť tohle už tu bylo.
ŠTĚSTÍ = PROGRES, jak říká Tony Robbins.
Když nemáme naplněné potřeby, tak nemůžeme růst. Kytka bez slunce, vody, vzduchu, hlíny, hnojiva, jen těžko poroste a pokvete.

Vyznat se ve svých primárních potřebách a konstruktivně a vytrvale je naplňovat, je cesta k vnitřnímu klidu a harmonii.

Stejně jako víme, že si pravidelně potřebujeme čistit zuby, aby byly čisté a v našich ústech bylo příjemně, můžeme také vědět, že potřebujeme například denně procházku nebo kontakt s někým, kdo nám rozumí. Nebo cítit nějaký posun v tom, co děláme, tedy růst.
Když máte jasno ve svých potřebách a pravidelně si je naplňujete, pak ustojíte jakoukoliv bouřku nebo uragán. A žádné dění v okolí vás nemůže v tu chvíli rozhodit – nebo aspoň ne na dlouho ;).
Někdy máme nenaplněných potřeb víc a křičí jedna přes druhou. Těžko se vyznat.

Chcete se zorientovat se ve svých potřebách. Naučit se je pojmenovat?

Napište mi, co Vás teď nejvíc stresuje a já Vám pošlu nápovědu 😉

Věra Nekvindová

Životní koučka, lektorka a terapeutka. Expertka na odhalení příčiny problému a nalezení řešení. Pracuje s páry, jednotlivci i dětmi. Během hodiny společně s vámi najde cestu k odstranění vašeho problému. Pomáhá v oblasti vztahů, komunikace, kariéry, rodičovství a depresí.